Riina Grethieli näitus

Tallinna Õpetajate Maja Kunstigaleriis
(Raekoja plats 14)

"Mandalad ja mandalaväljad aknad Puhtale Maale"

Näitus oli avatud 14.07-14.08.2018.

Näituse tutvustus

"Mandalaid, väepilte ja mandalavälju luues olen alati taotlenud, et need toimiksid kui aknad Puhta Maa kogemusse ja selle allikasse – puhtasse teadvusesse –, mis on ühteaegu lõputu ja tühi ruum, aga ka elav energia, mis algolekust lakkamatult ilmub. Nii edastavad mu pildid puhtast ürgilmast tulvava energia erinevaid aspekte, manifesteerudes vibratsiooniliste mustritena, mida olen väljendanud värvide, sümbolite ja geomeetria kaudu."

- Riina Grethiel -


Geomeetriline aluspõhi on eestlastele olemuslikult väga omane, sest juba meie esivanemad eelistasid rahu, õitsengut, harmooniat ja viljakust loovaid võnkeid geomeetrilise kirja abil edastada. Mandalate peamine eesmärk on aga toimida meditatsiooniobjektidena, mis võimaldavad praktiseerijatel oma teadvuse sakraalsesse ruumi siseneda. Nii on mandalate ülesandeks viia vaataja kõrgemasse teadvuseseisundisse, kus aset leiab transformatsioon ja tervenemine. Selle tulemusel ärkame omaenda tõelisele ja piirangutest vabanenud olemusele ning ka ümbritsev maailm ilmub puhta, eheda ja kirkana – harmoonilise, vaba, õitsva ja küllusliku maailmana. Ehkki väravad sellesse kogemusse asuvad igaühe enda sees, võivad mandalad ja geomeetrilised kirjad toimida kui omalaadsed peegeldused vaimsetele energiatele ja avardunud teadvuseseisunditele ning olla aknad paljude imepäraste sisemiste tasandite juurde, aidates ka vaatajail eneses peituvale rikkusele vabamalt ligi pääseda.
 


 

Sissejuhatuseks


Iga mandala ja mandalaväli sellel näitusel on sündinud loomeprotsessis, mis sarnaneb sügavale meditatsioonile, kus on võimalik puudutada puhast algolekut ehk ürgilma ja ka tõelise reaalsuse tuld, mis sealt lakkamatult ilmub ning mille peamiseks väljenduseks on lõputu toetus, soojus ja vastandumiseta heatahtlikkus. Näitus ise on kokku pandud nii, et mandalatest ja mandalaväljadest moodustuks omalaadne protsess või teekond. Samas on iga pilt ka eraldi tervik ning omab kas tervendavat, ülendavat, jõuduandvat või transformeerivat mõju – vastavalt sellele, mis on vaatajale vajalik. Sest selle näituse peategelane on vaataja ise ning mandalad toimivad pigem katalüsaatoritena, et vallandada sisemisi protsesse, pakkuda toetust või avada uksi teistele teadvustasanditele. Siiski on läbivaks taotluseks, et vaataja kokkupuude näitusel olevate piltidega oleks tema jaoks harmoniseeriv ja tervendav kogemus. Kuna mandalad ja mandalaväljad moodustavad kokku teekonna, on näituse esimene ruum kujundatud selliselt, et vaataja saaks laetuks energiast ja illusioonivabast positiivsusest, mis tuleneb mandalatest kiirguvast keskmesolekust. Sellega kaasneb rõõm, rahu ja heaolu ning usaldus oma isikliku teekonna vastu. Näituse teine saal teeb aga kogetavaks teatud seisundid või etapid, mida iga vaataja tõlgendab enda jaoks tõenäoliselt täiesti erinevalt. Siiski peitub siin teatud mõttes konfirmatsioon ehk jaatus protsessile kui sellisele – olgu tegemist kindla teelõiguga või kogu elurännakuga. Kõik on lõppkokkuvõttes õige ja tervikpildiga harmoniseeruv – isegi vead ja möödapanekud. Kõikidest kogemustest on võimalik õppida ja ka väge juurde saada. Seega aitab teises saalis olevate piltide mõju teha rahu iseendaga ning jõuda terviklikkuse kogemusse, kus erinevad tasandid ja arusaamad loomuliku tasakaalu ja harmoonia leiavad, võimaldades oma teekonda senisest veelgi teadlikumalt jätkata ...

 

Riina Grethiel Leppoja-Kaljusmaa varasemad näitused on leidnud aset Tallinnas, kunagises Tokko ja Arraku galeriis ja Decos, Õpetajate Maja, Moskva Kaasaegse Kunsti Instituudis ja mujal. Oma kunstnikuteed alustas ta Tõnis Vindi loodud Studio 22 koosseisus ning on aastast 1993 ka Eesti Kunstnike Liidu liige. Sellel näitusel on esitatud nii kunstniku varasemad guaððmaalid kui viimaste aastate looming (guaððmaalid ja segatehnika). Need on pildid puhtast algolekust tulvavast energiast, mis ilmuvad geomeetriliste mustritena. Käsitledes puutepunkte puhta teadvuse ja muistse tarkuse vahel, on Riina Grethiel ka mitmete raamatute ("Ürgilm, haldjad, jumalannad ja esivanemad" , „Suure Jumalanna müsteeriumid“, „Vabanemise vägi“ jt) autor ning paljude audiokursuste looja. Ta on üks kirjastuse ja keskkonna Valgusesaar loojatest ning olnud vaimsel teel üle kolmekümne aasta. Nii kunsti kui teksti loomes on Riina Grethieli põhifookuseks vaimne teekond. Olles pühendunud praktiseerija, keskendub ta oma loomingus inimteadvuses peituva potentsiaali äratamisele, takistuste lahustamisele ning tajumispiiride avardamisele. Ta viib läbi ka tervendus- ja meditatsiooniseminare, mille eesmärgiks on aidata inimestel avastada enese tõelist olemust.
 

Kontakt: valgusesaar@valgusesaar.ee
 

Avaleht  Uus!  E-pood  Tänu  Kontakt