Riina Grethieli näitus

Tallinna Õpetajate Maja Kunstigaleriis
(Raekoja plats 14)

"Mandalad ja mandalaväljad aknad Puhtale Maale"

Näitus oli avatud 14.07-14.08.2018.

Näituse tutvustus

"Mandalaid, väepilte ja mandalavälju luues olen alati taotlenud, et need toimiksid kui aknad Puhta Maa kogemusse ja selle allikasse – puhtasse teadvusesse –, mis on ühteaegu lõputu ja tühi ruum, aga ka elav energia, mis algolekust lakkamatult ilmub. Nii edastavad mu pildid puhtast ürgilmast tulvava energia erinevaid aspekte, manifesteerudes vibratsiooniliste mustritena, mida olen väljendanud värvide, sümbolite ja geomeetria kaudu."

- Riina Grethiel -


Geomeetriline aluspõhi on eestlastele olemuslikult väga omane, sest juba meie esivanemad eelistasid rahu, õitsengut, harmooniat ja viljakust loovaid võnkeid geomeetrilise kirja abil edastada. Mandalate peamine eesmärk on aga toimida meditatsiooniobjektidena, mis võimaldavad praktiseerijatel oma teadvuse sakraalsesse ruumi siseneda. Nii on mandalate ülesandeks viia vaataja kõrgemasse teadvuseseisundisse, kus aset leiab transformatsioon ja tervenemine. Selle tulemusel ärkame omaenda tõelisele ja piirangutest vabanenud olemusele ning ka ümbritsev maailm ilmub puhta, eheda ja kirkana – harmoonilise, vaba, õitsva ja küllusliku maailmana. Ehkki väravad sellesse kogemusse asuvad igaühe enda sees, võivad mandalad ja geomeetrilised kirjad toimida kui omalaadsed peegeldused vaimsetele energiatele ja avardunud teadvuseseisunditele ning olla aknad paljude imepäraste sisemiste tasandite juurde, aidates ka vaatajail eneses peituvale rikkusele vabamalt ligi pääseda.
 


 

Sissejuhatuseks


Iga mandala ja mandalaväli sellel näitusel on sündinud loomeprotsessis, mis sarnaneb sügavale meditatsioonile, kus on võimalik puudutada puhast algolekut ehk ürgilma ja ka tõelise reaalsuse tuld, mis sealt lakkamatult ilmub ning mille peamiseks väljenduseks on lõputu toetus, soojus ja vastandumiseta heatahtlikkus. Näitus ise on kokku pandud nii, et mandalatest ja mandalaväljadest moodustuks omalaadne protsess või teekond. Samas on iga pilt ka eraldi tervik ning omab kas tervendavat, ülendavat, jõuduandvat või transformeerivat mõju – vastavalt sellele, mis on vaatajale vajalik. Sest selle näituse peategelane on vaataja ise ning mandalad toimivad pigem katalüsaatoritena, et vallandada sisemisi protsesse, pakkuda toetust või avada uksi teistele teadvustasanditele. Siiski on läbivaks taotluseks, et vaataja kokkupuude näitusel olevate piltidega oleks tema jaoks harmoniseeriv ja tervendav kogemus. Kuna mandalad ja mandalaväljad moodustavad kokku teekonna, on näituse esimene ruum kujundatud selliselt, et vaataja saaks laetuks energiast ja illusioonivabast positiivsusest, mis tuleneb mandalatest kiirguvast keskmesolekust. Sellega kaasneb rõõm, rahu ja heaolu ning usaldus oma isikliku teekonna vastu. Näituse teine saal teeb aga kogetavaks teatud seisundid või etapid, mida iga vaataja tõlgendab enda jaoks tõenäoliselt täiesti erinevalt. Siiski peitub siin teatud mõttes konfirmatsioon ehk jaatus protsessile kui sellisele – olgu tegemist kindla teelõiguga või kogu elurännakuga. Kõik on lõppkokkuvõttes õige ja tervikpildiga harmoniseeruv – isegi vead ja möödapanekud. Kõikidest kogemustest on võimalik õppida ja ka väge juurde saada. Seega aitab teises saalis olevate piltide mõju teha rahu iseendaga ning jõuda terviklikkuse kogemusse, kus erinevad tasandid ja arusaamad loomuliku tasakaalu ja harmoonia leiavad, võimaldades oma teekonda senisest veelgi teadlikumalt jätkata ...

 

Riina Grethiel Leppoja-Kaljusmaa varasemad näitused on leidnud aset Tallinnas, kunagises Tokko ja Arraku galeriis ja Decos, Tallinna ja Tartu Kunstihoones, Moskva Kaasaegse Kunsti Instituudis ja mujal. Oma kunstnikuteed alustas ta Tõnis Vindi loodud Studio 22 koosseisus ning on aastast 1993 ka Eesti Kunstnike Liidu liige. Sellel näitusel on esitatud nii kunstniku varasemad guaððmaalid kui viimaste aastate looming (guaððmaalid ja segatehnika). Need on pildid puhtast algolekust tulvavast energiast, mis ilmuvad geomeetriliste mustritena. Käsitledes puutepunkte puhta teadvuse ja muistse tarkuse vahel, on Riina Grethiel ka mitmete raamatute ("Ürgilm, haldjad, jumalannad ja esivanemad" , „Suure Jumalanna müsteeriumid“, „Vabanemise vägi“ jt) autor ning paljude audiokursuste looja. Ta on üks kirjastuse ja keskkonna Valgusesaar loojatest ning olnud vaimsel teel üle kolmekümne aasta. Nii kunsti kui teksti loomes on Riina Grethieli põhifookuseks vaimne teekond. Olles pühendunud praktiseerija, keskendub ta oma loomingus inimteadvuses peituva potentsiaali äratamisele, takistuste lahustamisele ning tajumispiiride avardamisele. Ta viib läbi ka tervendus- ja meditatsiooniseminare, mille eesmärgiks on aidata inimestel avastada enese tõelist olemust.
 

Näituse ekspositsioonis olenud originaalmaalide ja suurte kunstitrükkide

HINNAKIRI

Kunstitrükk raamile pingutatud lõuendil

Suurus: 50 x 50 cm

Rõõmumandala, 2006
Peaingel Uriel, 2008
Kuldajastu kuvand, 2013
Aurora borealis, 2013
Kõrgema Tahte kiired, 2016
Elupuu viljad loomislaulus, 2016
Teadlik unenägemine, 2016
Peaingel Rafael, 2008
Ilmatari ilmumine, 2016
Jumalanna õnnistus, 2009

Ühe lõuendi hind: 250 EUR

 

Guaððmaalide kunstitrükk kvaliteetpaberil

Paberi suurus: A3+

Mandalaväli, 1994
Valge ravimandala, 1993
Kõrgema mina ühendus, 1993
Uks Päikesetemplisse, 1993
Uneväravad, 1994/2009

Ühe kunstitrüki hind ilma raamita:
40 EUR

 

Originaalid – guaððmaalid

"Kuldne mandala", 1995

Suurus: 50 x 50 cm

Originaalmaali hind (koos raamiga): 9000 EUR

 

"Aknad Puhtale Maale", 2016

Kolm maali ("Loomislaul", "Puhta teadvuse õied" ja "Väravad ürgolekusse") ühes raamis

Kolm originaalmaali ühe raami sees: 7500 EUR


"Kõrgema Tahte kiired", 2016

Suurus: 40 x 40 cm

Originaalmaali hind (koos raamiga): 6500 EUR

 

"Värav kahe maailma vahel", 1993

Originaalmaali hind (koos raamiga): 9000 EUR

 

Mandalaväljad 1-6, 2018

Segatehnika, kunstitrükk kvaliteetpaberile
 

Mandalaväli 1: Läbimurre, 2018
Raamitud pildi suurus: 90 x 70 cm

Mandalaväli 2: Avardumine, 2018
Raamitud pildi suurus: 90 x 70 cm

Mandalaväli 6: Terviklikkus, 2018
Raamitud pildi suurus: 90 x 70 cm

Ühe kunstitrüki hind koos raamiga: 350 EUR
 

Mandalaväli 3: Koostöö, 2018
Raamitud pildi suurus: 61 x 61 cm

Mandalaväli 4: Kolmikjumalanna toetus, 2018
Raamitud pildi suurus: 61 x 61 cm

 Ühe kunstitrüki hind koos raamiga: 300 EUR
 

Mandalaväli 5: Loomine ja transformatsioon, 2018
Lehe suurus: 50 x 50 cm

Ühe kunstitrüki hind ilma raamita: 60 EUR
 

 

Tellimine ja kontakt: valgusesaar@valgusesaar.ee

 

Avaleht  Uus!  E-pood  Tänu  Kontakt